İnstagram Hesabım Çalındı

İnstagram Hesabım Çalındı

İnstagram Hesabım Çalındı
instagram sosyal medya uygulamasının kullanımının artmasına bağlı olarak hesap çalma olaylarında da artış görülmüştür. Bu durum kullanıcıları zor ve tehlikelidir çünkü özel mesajların veya fotoğrafların bulunduğu hesaplar başka kişiler tarafından görülmüş ele geçirilmiş olur. İşin kötü tarafı ise bu ele geçirilen hesaplara instagram hesabını çalan kişilerin ne yapacağı bilemeyiz. İnstagram uygulaması hesap çalınması gibi durumunda çeşitli işlemler yapılması için kolaylık sağlıyor. İnstagram hesabım çalındı diyen bir kullanıcı birkaç adım takip ederek bu problemi ortadan kaldırabilir.

İnstagram Hesabı Çalınması Nasıl Olur?
İnstagram uygulamasında hesap çalma işlemleri birkaç yöntem ile olabiliyor. Bu yöntemlerden en fazla bilineni takipçi sayısı artırma siteleri, uygulamaları gibi programların kişilerin hesabına virüs bırakarak hesaplarını çalmasıdır. Özellikle ücretsiz olan takipçi kasma siteleri ve uygulamaları  instagram hesabının çalınmasında önemli rol oynar. Bu tür programlar kullanılmaya başlanırken programa sosyal medya  kullanıcı adı ve şifre bilgileri verilir. Bu sebeple instagram sosyal medya hesabım çalındı problemini yaşamak istemeyen kişilerin bu tür programları kullanmaması uzak durması gerekir. Aynı zamanda instagram şifrelerini tahmin edilmesi kolay yapan kişilerin hesapları kolaylık ile çalınıyor şifreler karışık ve uzun olmalı. Hesabının çalınmasını istemeyen kişiler şifrelerini doğum tarihi, cep telefon numarası gibi kolay tahmin edilebilir kolay şifreler koymamalıdırlar. Bunun aksine tahmin edilmesi zor ve büyük, küçük harf barındıran aynı zamanda rakam barındıran şifreler koymaları çok daha iyi olur. 

İnstagram Hesabı Nasıl Geri Alınır?
İnstagram hesabı çalınan bir sosyal medya kullanıcısı çoğunlukla ilk olarak kullanıcı adını ve şifresini değiştirmek için şiifremi unuttum bölümünden yeni şifre istiyor. Fakat bu doğru değildir. İlk olarak kullanıcıların instagram hesabım giriş yapamıyorum diye telaş yapmamaları gerekir. İnstagram'a  girerek ana sayfadaki “Giriş yapmak için yardım al” bölümüne girilmesi  gerekir. Hesabı çalan kişiler çoğunlukla kullanıcı adını değiştirdiği için hesabını geri almak isteyen bir kişi kendi hesabında ekli olan tanıdık bir kişiden yeni kullanıcı adını öğrenmesi gerekir. Yeni kullanıcı adı öğrenildikten sonra hesabın arama bölümünden bu kullanıcı adı aratılır. Bu Yeni kullanıcı adına sahip olan hesap bulunduktan sonra kısa mesaj veya e-posta yolu ile instagram hesabı geri alma kurtarma şansımız olur. 

Fakat bu işlemlere ulaşamayacak kullanıcılar ise “Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var” sekmesine tıklamalıdırlar. Karşılaşılan sayfada istedikleri tüm bilgiler doğru ve eksiksiz doldurulur. Ardından 2 veya 3 gün içerisinde instagram hesabı çalınan kişinin hesabı e-posta bağlantısı üzerinden kurtarılır.

İnstagram Hesabı Güvenliği Nasıl Sağlanır?
İnstagram hesabının çalınmasının engellenebilmesi için kullanıcıların tahmin edilmesi zor ve uzun bir şifre koymaları gerekir. Bu tahmin edilebilmesi zor ve uzun olan şifreler büyük küçük harf barındırabildiği gibi aynı zamanda rakamda barındırabilir. Tahmin edilmesi zor ve uzun şifre kullanmak isteyen kişiler instagram uygulamasının algoritmalarından faydalanabilir. Bu algoritmalar, botlar sayesinde tahmin edilmesi zor olan şifreler koyulabilir. İnstagram hesabı çalınmasının engellenmesi için diğer bir yöntem “İki faktörlü kimlik doğrulama” yöntemidir. Bu doğrulama yöntemi ile instagram hesabım çalındı sorunu yaşayan insanlar kolaylık ile engelleyebilir.  

İnstagram Hesabı Nasıl Başkasının Eline Geçer?
İnstagram hesabım hacklendi sorunu ile karşılaşılmaması için gerekli tüm önlemlerin alınması gerekir. İnstagram hesabı çalınma işleminin engellenebilmesi için yapılabilecek işlemler şunlardır:


TAKİPÇİ HİLE PROGRAMI KULLANMAK: İnstagram hesabının çalınmasında alınabilecek önlemler arasında ilk olarak hile programlarını sitelerini kullanmamak gelir. Takipçi sayısı artırma veya beğeni kazanma gibi çeşitli hile programları siteleri kullanıcıların kullanıcı adı ve şifre bilgilerini isterler. Bu bilgileri alan bu hile programları,siteleri kullanıcıların hesabını kolaylıkla çalabilir. Bu hile programları ve siteler instagram uygulamasında hesap çalınmasına yol açmasa bile sürekli istenmeyen reklamların ana sayfada görülmesine sebep olabilir. Bu sebeple instagram kullanıcılarının bu tür hile programlarına ve sitelerine çok dikkat etmeleri gerekir.          
GELEN E-POSTALARA DİKKAT EDİLMELİ: İnstagram kullanıcıları instagrama kayıt olurken kullandıklar e-posta adresine dikkat etmelilerdir. İnstagram hesabı çalınması için bilgisayar korsanlarının hazırladığı birçok sahte mail vardır. Bu sahete mailer sayesinde instagram hesap çalınması çok kolay olabilir. Instagram hackerlarının çok fazla kullandığı bu mail üzerinden bağlantı gönderme yöntemine kullanıcıların kanmamaları gerekir. İnstagram üzerinden bir mail geldiği zaman mutlaka kişilerin instagram uygulamasının resmi site adresine girerek kontrol etmeleri gerekir. Bu hileli maillerin açılması bile instagram hesabım çalındı sorununu ortaya çıkarabilir.   
WEB SİTELERİNE BİLGİ GİRİŞİ: internet sitelerinden bazıları instagram hesabını düzenlemek için veya benzeri işlemler için instagram kullanıcılarının kullanıcı adı ve şifre bilgilerini istiyor. Böylece kullanıcılar kendi elleri ile instagram hesabı bilgilerini girmiş oluyorlar. Böylece instagram hesabı bilgileri çalınmış oluyor. Bu duruma tüm instagram kullancılarının dikkat etmeleri gerekir. Herhangi bir web sitesine kullanıcılar instagram bilgilerini paylaşmamaları gerekir. 
3. PARTİ ZARARLI YAZILIMLAR: Tüm bu işlemler yapılmasa bile kullanıcılar instagram hesabım çalındı problemi ile karşılaşabilir. Akıllı mobil cihazlara yüklenen casus uygulamalar ile hackerlar .eşitli instagram hesaplarını çalabiliyorlar. Bu sebeple kullanıcılar özelliklerini bilmedikleri ve güvenmedileri uygulamaları kesinlikle telefonlarına indirmemelilerdir. Kullanıcıların resmi uygulama mağazasında bulunan uygulamaları indirmesi tavsiye edilir. 
İnstagram Hesabı Çalındığında Geri Alınması İçin Yapılan İşlemler Nelerdir? 
İnstagram hesabı hacklenen kullanıcılar bu hesaplarını geri almak isterler. Çünkü hesaplarında çeşitli fotoğraf ve bilgileri bulunur. Kullanıcıların öncelikle instagram hesabım çalındı diye panik yapmamaları gerekir. İnstagram uygulamasında çalınan hesabın geri alınması için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

İnstagram uygulaması açılır.
İnstagram uygulaması arayüzü açılınca kullanıcılardan kullanıcı adı ve şifre bilgilerini ister. Instagram hesabı çalınan kişiler bu bilgileri vermesi mümkün değildir.
Bu sayfada bulunan “Giriş detaylarını unuttun mu? Giriş yapmak için yardım al” seçeneğine girilir. 
Bu sayfa açıldığı zaman “Hesabına Eriş” bölümünden “kullanıcı adı veya e-posta kullan” seçeneğine tıklanılır. 
Burada kullanıcı adı veya e-posta adresi bilgileri değiştirilmiş ise hesabı çalınan kişinin yapacak bir işlemi bulunamaz. Kullanıcı adı ve geçerli mail adresi girilir.
Hesabınız bulunamadı uyarısı verilmediği takdirde herhangi bir sıkıntı yoktur. 
Hesabınız bulunamadı uyarısı alan kişilerin kullanıcı adı değişmiş demektir. Değiştirilen kullanıcı adı hesabınızda ekli olan kişiler tarafından tespit edilebilir. 
Hesabı çalınmış olan kişinin kullanıcı adı değişmiş ise “daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var?” sekmesine girilir. 
Burada gerekli olan tüm hesap doğrulama bilgileri eksiksiz olarak girilir. 
Bu hesap doğrulama formunda karşılaşılan sorular arasında kimin hesabının çalındığı, kayıtlı mail adresine gürüş yapılıp yapılamadığı, geçerli bir e-posta adresi bilgisi, çalınan hesaptaki kullanıcı adı, instagramda ne tür bir hesap olduğu, hesaba kimin eriştiği ve hesaba nasıl erişildiği gibi çeşitli sorular vardır. 
Form gönderildikten sonra instagram tarafından e-posta adresine şifre sıfırlama linki gönderilir. 
Bu sayede hesabı çalınan kullanıcı hesabını yeni bir şifre belirleyerek geri alabilir. 
Bu aşamada instagram bazı kanıtlar isteyebiliyor. Bu kanıtlar fotoğraf veya kimlik görseli gibi çeşitli kanıtlar olabilir. Şifre yenilemek için bunlarında iletilmesi gerekir. 
İnstagram hesabı çalınan kişilerin öncelikle neden instagram hesaplarının çalındığını belirlemeleri gerekir. Eğer bu belirleme yapılmaz ise tekrar hesapları çalınabilir. İnstagram uygulamasındaki kullanıcılar gerekli olan tüm önlemleri almakta dikkatli davranmaları gerekir. Aksi takdirde kullanıcıların sürekli hesapları tehlike altına girer. 

3 Dakika Önce