Rusya’da En Çok Kullanılan Sosyal Medya Siteleri

Rusya'da en çok kullanılan sosyal medya platformları olan Rus video paylaşım sitesi, dünyadaki diğer ülkelerin alışkanlıklarına pek uymuyor.  Dünyada en çok Instagram, Facebook ve Youtube gibi sosyal medya platformları kullanılsa da özellikle Rusya ve Çin gibi büyük ülkeler kendi sosyal medya platformlarını kullanmakta ve buradaki ağları çok yakından takip etmektedir.

 Rusya birçok sosyal medya platformunu kendisi geliştirdi.  Diğer sosyal medya araçlarında olduğu gibi diğer bölgelerden de Rus sosyal medya ağlarına üye olunabilmektedir.  Yani dilerseniz bu platformlara kayıt olarak sosyal medya ağlarından da dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.  Rus sosyal ağları ve Rusya'daki en popüler sosyal medya platformlarından bazıları şunlardır:

 1-VK
 Eskiden Rus paylaşım sitesi VKontakte olarak bilinen sosyal medya aracı, aylık 97 milyonu aşan kullanıcı tabanıyla en popüler sosyal medya platformlarından biri.

 VK, Facebook gibi dosya ve içerik paylaşım platformlarının birleşimi olarak tanımlanan bir web sitesidir.  Uygulama içerisinde Facebook gibi ayrı ayrı kullanıcı profilleri bulunmaktadır.  Durum güncellemelerinin yanı sıra diğer kullanıcılara çok hızlı ve kolay bir şekilde fotoğraf ve video takibi yapabilir, dilediğiniz kullanıcıyı sitenize ekleyebilirsiniz.

 Facebook'tan farklı olarak uygulama, dosya paylaşımı olarak oldukça tercih edilen bir paylaşım sitesi olarak da bilinir.  Bu alana herhangi bir büyük dosya, film, müzik, belge vb. yükleyerek diğer kişilerle hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.  Bu işlev geçmişte zaman zaman yasal sınırların ihlaline karşı kontrol edilmiştir.  Artık kullanıcılar içerik yüklerken telif hakkı yasalarına uymak zorundadır.

 2-OK.Ru

 Sınıf arkadaşları anlamına gelen Odnoklassniki, 71 milyondan fazla kullanıcısı olan bir ağa sahiptir.  VK, genç kullanıcılar arasında (18-34 yaş arası bir kullanıcı tabanıyla) popülerlik kazanırken, OK.Ru sosyal medya sitesi daha yaşlı sosyal medya kullanıcılarına hitap ediyor.  Rus video paylaşım sitesi, kullanıcıları profil oluşturma, arkadaş bulma, durumu güncelleme ve resim paylaşma konusunda destekler.  Kullanıcıların yıllar içinde bağlantılarını kaybettikleri sınıf arkadaşlarıyla yeniden bağlantı kurmalarını sağlar.  Bu nedenle arama parametreleri çok ayrıntılı bir şekilde yapılandırılmıştır.  Web sitesi, sesli veya görüntülü arama yapmak, mesaj göndermek ve sanal hediyeler göndermek için kullanılan çok popüler bir uygulama aracıdır.

 

 3-Moi Mir
 

 "MoiMir" benim dünyam demektir.  Moi Mir, popüler Rus sosyal medya uygulaması VK gibi başka bir sayfa olarak hizmet veriyor.  İnternet/e-posta sağlayıcısı mail.ru'nun bir uzantısı olarak tasarlanmıştır.

 Uygulamada müzik, resim ve video paylaşmak için her ay yaklaşık 5,4 milyon kişi platformu ziyaret ediyor.  Ekranın sağ üst köşesindeki Gruplar sekmesini kullanarak ortak ilgi alanlarına sahip kullanıcılarla yeni arkadaşlar edinebilirsiniz.

 

 4-Facebook
 

 Rusya'nın en popüler sitesi olmasa da son yıllarda oldukça popüler hale gelen bir sosyal medya aracıdır.  Şu anda 50 milyondan fazla kullanıcı ağına sahip olan uygulama, Rus sosyal ağı Facebook kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyor.  Analistlerin araştırmaları sonucunda Facebook'un Rusya'da popüler olmasının temel nedeni iş görüşmelerinde kullanılan bir uygulama olması.  Raporlar, 2015 yılında Rusya'daki iş görüşmelerinin %30'unun Facebook'ta gerçekleştiğini gösteriyor.

 

 5- YouTube
 

 Rusya'da en popüler sosyal medya aracı Youtube'dur.  Özellikle akıllı telefonların ve akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte Youtube, tüm dünyada katılım potansiyelini artırıyor.

 Instagram, LiverJournal, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya uygulama alanları Rusların en çok kullandığı uygulamalar arasında yer almaktadır.  Rus video paylaşım sitesi, popülaritesi ve ciddi katılım tepkisi gösteren yaygınlığı ile en çok ziyaret edilen sosyal medya uygulamalarından biridir.